piątek, 9 czerwca 2017

Chusta - strzałka: jak zrobić?

Przygotowałam dzisiaj post o tym, jak zrobić strzałkę.Ostatnio jest to moja ulubiona postać szalika, bo i robi się ciekawie, i bardzo jest noszalny. Może być całkiem prosty, cały w ściegu francuskim, można się pobawić w paski, użyć włóczki "z efektami", dodać trochę dziurek, co kto chce i aktualnie potrzebuje. 
Możesz zrobić wielki kocyk, albo mały szaliczek dla dziecka - w zależności od potrzeb i posiadanej włóczki. 

Zanim zaczniesz strzałkę, musisz wiedzieć jedną rzecz. Dzierga się ją w dwóch etapach. Jeżeli masz ograniczoną ilość włóczki, dopilnuj, by pierwszy etap zakończyć po zużyciu niemal 1/3 przeznaczonej na projekt włóczki. "Niemal" ratuje cię przed koniecznością kombinowania z ostatnimi rządkami pracy.

Niniejszy post dostarcza ogólnej metody na najprostszą strzałkę, ściegiem francuskim (czyli same prawe, w sam raz do oglądania ulubionego serialu w trakcie pracy).
Przygotuj włóczkę i druty, jakie ci odpowiadają. Będą potrzebne ci dwa znaczniki, z czego co najmniej jeden typu "agrafka" (może być z resztą agrafka, spinacz, czy co tam masz pod ręką).

UWAGA
Otrzymałam kilka komentarzy dotyczących dodawania oczek. W tekście polecam metodę, którą po angielsku nazywają kfb, a którą wykonuje się w następujący sposób: klik
Ponadto w tekście używam raczej skrótu kbf a nie kfb. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to mój blog i ja tu rządzę. Ponadto dlatego, że dodawanie oczek w ten "odwrotny" sposób (czyli najpierw za tylną nóżkę oczka, potem za przednią - kbf - knit into the back then into the front of stitch) powoduje, że na brzegu szala robią się mini pikotki.
Jeśli nie chcecie pikotek, przerabiajcie oczka jak na filmiku (kfb)


Nabierz oczka. U mnie 8 oczek (więcej, dla celów poglądowych). Możesz nabrać mniej oczek (6 albo nawet 4), aby uzyskać bardziej spiczasty koniec.

Rząd A:  Dodaj 1 oczko na początku oraz na końcu rzędu, w środku rządka umieść pierwszy znacznik "środkowy"(u mnie 10 oczek na drucie).


Rząd B: dodaj 1 oczko na początku rzędu, przerabiaj oczka aż zostaną ci 2 przed znacznikiem "środkowym". Wykonaj ssk, przesuń znacznik na prawy drut, wykonaj k2tg, następnie przerabiaj do końca, ostatnie oczko przerabiając jako kbf (u mnie 10 oczek na drucie).


Powtarzaj naprzemiennie rząd A i B tak długo. jak uznasz to za stosowne (albo do czasu, aż zużyjesz niemal 1/3 włóczki). Ja sobie zawsze zaznaczam początek rzędu B, to jest rzędu, w którym ujmuje się oczka w środku rzędu, tym właśnie "agrafkowym" znacznikiem. Przekładam go w miarę postępów w pracy, żeby się nie pomylić.

Praca rośnie, a ty możesz zaobserwować formujący się "grot" strzałki (u mnie niezbyt ostry - za dużo nabrałam oczek na początku pracy).


Kiedy uznasz, że już należy zacząć drugi etap pracy, przestajesz dodawać oczka z tej strony, gdzie masz wpięty marker "agrafkowy". Nie dodajemy ani w rzędzie A, ani w rzędzie B. W tym miejscu należy zaufać znacznikowi, po przez kilka pierwszych rzędów efekt zmiany nie jest zbyt widoczny i w braku znacznika łatwo o pomyłkę.


...ale w miarę dalszej pracy sytuacja się klaruje. Widać już ładnie środkowy wierzchołek trójkąta.


Praca postępuje...

...aż do momentu, kiedy przerabiając rząd B zostanie ci 1 oczko przed znacznikiem "środkowym". Wyjmij znacznik "środkowy" i zamknij luźno pozostałe oczka. Tu lepszy sposób na zamykanie strzałki (kliknij)


I proszę, strzałka gotowa.


To naprawdę bardzo fajna metoda robienia chusty czy szalika i bardzo gorąco ją polecam.
Powodzenia!
Daj znać, jak Tobie poszło :-)

PS przepraszam za chaotyczne ustawienie zdjęć. Mimo prób nie chciały się układać, jak sobie tego życzyłam i kilka jest do góry nogami. Niemniej, jeśli chcesz dojrzeć jakieś szczegóły, kliknięciem powinno udać sie je powiększyć.

42 komentarze:

 1. OJ BARDZO MI SIE PODOBA !
  Aktualnie mam zlamana reke i noge /prawa/ jeszcze tylko 2tyg. i skonczy sie meczarnia to zaraz sie za nia zabiorę.
  Pozdrawiam serdecznie mila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdrowiej, Milu, wychodź z tych strasznych opresji.

   Usuń
 2. Bardzo dziękuję za jedną bardzo ważną dla mnie informację. Kupiłam wzór na taki szal na Raverly, ale nie robię z polecanej przez autorkę włóczki, kilka razy wysyłałam pytanie, ile włóczki potrzeba na nazwany wyżej drugi etap pracy, czyli jak przestajemy dodawać oczka z jednej strony, czy połowę całości, mniej, czy więcej? Zero odpowiedzi. Zaczęłam na oko i chciałam robić czubek trochę szybciej niż w połowie, bo na zdjęciach widać, że ramię drugiej części jest dłuższe. Następną podobną już "odgapię" ze zdjęcia. Dziękuję i pozdrawiam.
  Beata

  OdpowiedzUsuń
 3. w guglach znalazłam, ze kbf to krakowskie biuro festiwalowe, tak, że dzięki za taką naukę, pfff odstrzelam się z tego bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to pomoże:
   https://www.youtube.com/watch?v=ILcTB5hc0XM
   ... jeśli droga czytelniczko nie odstrzeliłaś się definitywnie z tego bloga.

   Usuń
 4. Ja robiłam w ten sposób słynny "Find your fade", super sprawa. :)

  ps. wydaje mi się, że wkradł się mały chochlik i dlatego część osób ma problemy z szukaniem. Powinno być "kfb" (nie "kbf") czyli knit front and back - bo widzę, że oczka mamy tak samo ustawione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tekst NIE WKRADŁ SIĘ ŻADEN CHOCHLIK, przecież autorka bloga wyraźnie pisze, iż jest to CELOWY EFEKT:
   "Ponadto w tekście używam raczej skrótu kbf a nie kfb. Dlaczego?... Dlatego, że dodawanie oczek w ten "odwrotny" sposób (czyli najpierw za tylną nóżkę oczka, potem za przednią - kbf - knit into the back then into the front of stitch) powoduje, że na brzegu szala robią się mini pikotki".
   DZIEWCZYNY CZYTAJCIE UWAŻNIE, ZANIM COŚ NAPISZECIE :)

   Usuń
  2. I wzajemnie Drogi Anonimowy.
   Wydaje mi się, że czytelniczki czytać potrafią.
   Włącznie ze mną.

   Komentarze są jak widać w większości ok. pół roku wstecz, kiedy post nie miał tej dopiski, a link odnosił się do metody 'kfb', natomiast 'kbf' nie było nigdzie wyjaśnione.

   Usuń
 5. Cudnie. Dziękuję za tutorial:)
  Jeszcze jedno pytanie - jak zrobić, aby boki wychodziły takie ładne, "pikotkowe" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest właśnie coś, co wszyscy uznają za błąd w tekście, podczas gdy jest to instrukcja ;-)
   Kiedy dodajesz oczka, to w oczku brzegowym łapiesz najpierw tylną nóżkę oczka i przerabiasz, a następnie przednią (czyli kbf) - wówczas powstają właśnie takie mini pikotki.
   Jeśli zaś będziesz robić "tak jak się powinno", czyli kfb (najpierw robisz oczko z przedniej nóżki, potem z tylnej), uzyskasz w miarę równy brzeg.

   Usuń
  2. Witam.mam pytanie..Kiedy robić 2- część
   .nie rozumiem.
   Proszę o łopatologicznie wytłumaczenie. .

   Usuń
 6. kfb, nie kbf ������ blad powtarzajacy sie w tekscie, ktory mozna przeciez skorygowac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tekście NIE MA ŻADNEGO BŁĘDU, przecież autorka bloga wyraźnie pisze, iż jest to CELOWY EFEKT:
   "Ponadto w tekście używam raczej skrótu kbf a nie kfb. Dlaczego?... Dlatego, że dodawanie oczek w ten "odwrotny" sposób (czyli najpierw za tylną nóżkę oczka, potem za przednią - kbf - knit into the back then into the front of stitch) powoduje, że na brzegu szala robią się mini pikotki".
   DLATEGO MA BYĆ "kbf" - czyli odwrotność "kfb"!!!!!
   DZIEWCZYNY CZYTAJCIE UWAŻNIE, ZANIM COŚ NAPISZECIE :)

   Usuń
 7. Super opis. Cos mi soe tylko nie zgadza. Konczac pierwsza czesc mamy rowna ilosc oczek po obu stronach markera. Pozniej juz nie dodajemy, tylko przed i za markerem zabieramy, to dalej byloby za kazdym zwezeniem po obu stronach tyle samo, a ma byc chyba po jednej mniej. Jesli mozesz odpisz mo na moim blogu, bo chcialabym zrobic ta chuste ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję, uwielbiam takie wpisy! Myślę, że spróbuję zrobić coś w rodzaju Find Your Fade. Mam ochotę na włóczkę Whirl z Scheepjes, nie wiem tylko, czy to się będzie dobrze blokowało! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za tutorial. Przeczytałam komentarze i na niektóre nóż w kieszeni mi się otworzył. Zamiast podziękować, odstrzeliwują się z bloga - masakra jakaś. Nie przejmuj się niczym. Mnie się podoba nawet kbf, a "mądrej głowie dość po słowie" :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za za obszerny opis tej chusty. NALEŻY CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM. Widać że część odpisujących ma z tym problem. Pikotki wychodzą wielkie dzięki. Tylko zastanawiam się jak długo robić strzałę, czy jest jakieś odniesienie np. długość, obawiam się żeby nie wyszła duuuża czy też mała.Proszę o słówko będę wdzieczna. Pozdrawiam Renata

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, wspaniały opis, dziękuję serdecznie. Mam pytanie techniczne odnośnie końcówki chusty:
  cytując - "...aż do momentu, kiedy przerabiając rząd B zostanie ci 1 oczko przed znacznikiem "środkowym". Wyjmij znacznik "środkowy" i zamknij luźno pozostałe oczka." Coś nie kumam, może to upał? Rozumiem, że kończę połowę oczek, a co z drugą połową? Ze zdjęcia wynika, że zakończyć trzeba wszystkie oczka. Na razie jestem w 1/4 chusty, do końca daleko,będę wdzięczna za łopatologiczne wytłumaczenie. Pozdrawiam ciepło, Ania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też robię tę chustę i wydaje mi się "i zamknij luźno pozostałe oczka " są to oczka z drugiej połowy/ są to moje przypuszczenia/ Tak mogę wnioskować z innych podobnych chust.
   pozdrawiam Renata

   Usuń
 12. Upał zelżał i zaczęłam myśleć; jeżeli z jednej strony nie dodaje się oczek (tam gdzie znacznik "agrafkowy"), a w środku oczka są stale zamykane, to w pewnym momencie faktycznie zostanie nam 1 oczko przed znacznikiem "środkowym". I wtedy pozostałą ilość oczek zamykamy w jednej linii. Tego w tekście brakuje. Chusta wychodzi bajeczna, łączę kilka kolorów - taki misz-masz- daleko mi do końca, ale już jest pięknie! Pozdrawiam wszystkie dziergające w tym koszmarnym upale. Ania:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuje za opis tej chusty. Dziergałam miesiąc i mam. Moja pierwsza :) Bez Twojej pomocy nie zrobiłabym jej. Dziękuję :) Gorąco pozdrawiam. Agnieszka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo czytelne i bardzo ładne, pięknie podziękować:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam :) Dzięki wielkie za opis.:)))) BARDZO CZYTELNY !!!!. Wyczarowałam moją chustę z 4 motków Mechity Malabrigo. Jestem MEGA zadowolona :)))) Wystąpił mały problem z określeniem 1/3 ilości włóczki ( mój problem) i 2 przedostanie rzędy wykonałam Sockiem Malabrigo. Jest ok :)))) Stronę poleciła mi Kasia 0210 za co bardzo dziękuję. Będę zaglądać. Pozdrawiam gorąco :))))

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajny opis :) i zachęciłaś mnie do zrobienia takiego właśnie szala ale... co to ssk i k2tg... pewnie umiem to zrobić ale kompletnie nie znam tych literek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję... już znalazłam :) oj... skuszę się na ten wzór :)

   Usuń
  2. To teraz mnie zdradzic co oznaczaja skroty ssk,k2tg

   Usuń
  3. poczytaj tutaj http://maranciaki.pl/slownik_druty.htm

   Usuń
  4. Szkoda, że na polskich stronach chętniej stosuje się angielskie znaczniki. :(

   Usuń
 18. Czy mogę prosić o opis skrótów: ssk, k2tg i kbf?
  Pozdrawiam
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam🙂
  poprosze o wyjasnienie drugiego etapu pracy....od razu przesyltajemy dodawac oczka w obu rzedach? Czy najpierw w tym “agrafkowym”, a jesli tak to jak dlugo?
  Dzieki🙂pozdrawiam🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka pisze, że w tym ze znacznikiem. "Kiedy uznasz, że już należy zacząć drugi etap pracy, przestajesz dodawać oczka z tej strony, gdzie masz wpięty marker "agrafkowy". Nie dodajemy ani w rzędzie A, ani w rzędzie B. W tym miejscu należy zaufać znacznikowi, po przez kilka pierwszych rzędów efekt zmiany nie jest zbyt widoczny i w braku znacznika łatwo o pomyłkę."

   Usuń
 20. Proszę o odpowiedź: k2tg to 2 oczka razem na prawo? I dla mnie bardzo istotna sprawa,
  Przerabiam oczka prawe po tzw. "heretycku" czyli odwrotnie jak wszyscy czy w tym przypadku to ma znaczenie? Serdecznie dziękuję. Z pozdrowieniami Izabela

  OdpowiedzUsuń
 21. Właśnie skończyłam strzałkę dzięki Tobie. Opis jest bardzo przejrzysty. Dziękuję bardzo,że chciałaś się podzielić swoim doświadczeniem. Mam piękną chustę

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki za ten wpis! Zabieram się za Find Your Fade i muszę go zmniejszyć, teraz wiem, jak!

  OdpowiedzUsuń
 23. Przepraszam, a co to jest "kbf" i "k2tg? Nie znam takich oznaczeń. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do poszukania w bogatych zasobach internetu dziewiarskich słowniczków angielsko-polskich. Jest ich kilka i są bardzo dobrze opracowane.

   Usuń
 24. Wszystko fajnie, chusta znana i lubiana, czy to kbf czy kfb to mi jest wszystko jedno, zależy czy ktoś chce brzeg równy czy nie ale...czy reszty skrótów na prawdę nie można było objaśnić po ludzku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celem postu jest pokazanie ogólnej metody wykonywania chusty strzałki.
   Jeżeli potrzebujesz szczegółowych instrukcji wykonania, możesz kupić wzór od autorek, które takie wzory sprzedają. Spotkałam się z praktyką pełnego wsparcia autorek płatnych wzorów w przypadku jakichkolwiek problemów przy dzierganiu, dlatego gorąco polecam wyszukanie i zakupienie wzoru.

   Usuń
 25. Czy jest metoda, żeby w drugiej części, po stronie gdzie nie dodajemy oczek, też mieć takie pikotki?

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam :).Dzięki Pani zrobiłam dwie chusty ,świetnie pokazane ,wytłumaczone "łopatologicznie". Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń